Byť dieťaťom ako Dieťa Ježiš

od | nov 13, 2022 | Časopis 6/2022, Duchovnosť

 

Autor: Gabriela Bauerová FMA / Foto: archív

Vianoce sú obdobím, keď mnohí z nás žasnú nad betlehemským Dieťaťom v jasličkách. Tento malý Ježiš pozýva každého z nás, aby sme sa stali „deťmi“ ako on.

Stať sa dieťaťom skrze Božiu matku

Práve Mária – Božia Matka pre nás vytvára priestor, v ktorom sa môžeme stať deťmi, tak ako sa dieťaťom stal Ježiš, jej syn. Túži po tom, aby sme žili vo svete s hlbokým poznaním lásky, ktorú nám daroval Otec: „Voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme“ (1 Jn 3, 1).

„Svetlo vo tmách svieti…“

Našou úlohou je stať sa deťmi – budovať v sebe identitu dieťaťa, ktoré sa dokáže úplne odovzdať svojmu Otcovi. Mnohí z nás sa však stali vážnymi a precitlivenými, ustarostenými o budúcnosť sveta a Cirkvi… Tak sa naše srdcia zastreli temným smútkom, ktorý nám bráni vyžarovať pokoj a radosť Božích detí. Ak budú aj naše slová plné upozornení, naše oči plné obáv, naše telá plné neuspokojených potrieb a naše skutky plné nedôvery, nikdy nebudeme môcť čakať, že vybudujeme okolo seba spoločenstvo, ktoré bude žiariť ako svetlo v temnotách, ktoré bude žiariť ako Dieťa Ježiš.

Nebezpečenstvom dnešnej doby je to, že nás ťahá k falošnej dospelosti… Bojíme sa byť deťmi – úplne závislými od Boha. Chceme druhým ponúkať útechu, no pritom sami prežívame hlbokú vnútornú bezútešnosť. Chceme ľuďom okolo seba poskytovať uzdravenie a lásku, no vo svojom vnútri prežívame nevyčerpateľný hlad po dôvernom vzťahu… Mnohí z nás zisťujeme, že máme suché, hladné a zranené srdcia, cez deň nepokojné a v noci ustráchané. Napriek mnohým našim aktivitám, pre ktoré nás ľudia často považujú za „uznávaných ľudí“, nie sme v hĺbke našich duší šťastní. Áno, je to skutočne tak, mnohí sme stratili kontakt so svojou identitou Božích detí.

Pm 11 2022 02

Ale Mária chce, aby sme sa k tomuto detstvu priznali. Ona, ktorá ponúkla Bohu nepoškvrnené miesto, aby v ňom zobral na seba ľudskú podobu, chce dnes aj nám ponúknuť priestor, v ktorom sa môžeme znova narodiť, tak ako sa v nej narodilo Dieťa Ježiš. A s rovnakým srdcom, ktoré milovalo Ježiša, chce milovať aj každého z nás.

Nech sú pre nás teda tohtoročné Vianoce výzvou priblížiť sa viac k Panne Márii, aby nás mohla priviesť k skutočnému detstvu a aby sme tak objavili opravdivú radosť a pokoj Božích detí.

Spracované podľa: Henri J. M. Nouwen: Stretnutie s Máriou

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Naše nádeje

Život Panny Márie zahŕňal RÔZNE ŽIVOTNÉ CESTY, ktoré sa v živote ľudí obyčajne navzájom vylučujú. Ona spája v sebe panenstvo a manželstvo, zasvätenie Bohu a materstvo.

História bratislavskej lurdskej jaskynky

Necelý kilometer od jednej z najrušnejších ulíc Bratislavy sa nachádza azda najpokojnejší kút nášho hlavného mesta. Toto tiché miesto bolo vystavané v opustenom kameňolome, z ktorého sa ťažilo na výstavbu neďalekej Kaplnky Panny Márie Snežnej.

Petrova veľkonočná cesta

Poďme spolu s Petrom do jeho loďky, nachádzame sa v kontexte prvého zázračného rybolovu. Siete sa trhajú od množstva rýb a Peter prežíva, napriek veľkej horúčave dňa, mrazenie na chrbte.