Byť dieťaťom ako Dieťa Ježiš

od | nov 13, 2022 | Časopis 6/2022, Duchovnosť

 

Autor: Gabriela Bauerová FMA / Foto: archív

Vianoce sú obdobím, keď mnohí z nás žasnú nad betlehemským Dieťaťom v jasličkách. Tento malý Ježiš pozýva každého z nás, aby sme sa stali „deťmi“ ako on.

Stať sa dieťaťom skrze Božiu matku

Práve Mária – Božia Matka pre nás vytvára priestor, v ktorom sa môžeme stať deťmi, tak ako sa dieťaťom stal Ježiš, jej syn. Túži po tom, aby sme žili vo svete s hlbokým poznaním lásky, ktorú nám daroval Otec: „Voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme“ (1 Jn 3, 1).

„Svetlo vo tmách svieti…“

Našou úlohou je stať sa deťmi – budovať v sebe identitu dieťaťa, ktoré sa dokáže úplne odovzdať svojmu Otcovi. Mnohí z nás sa však stali vážnymi a precitlivenými, ustarostenými o budúcnosť sveta a Cirkvi… Tak sa naše srdcia zastreli temným smútkom, ktorý nám bráni vyžarovať pokoj a radosť Božích detí. Ak budú aj naše slová plné upozornení, naše oči plné obáv, naše telá plné neuspokojených potrieb a naše skutky plné nedôvery, nikdy nebudeme môcť čakať, že vybudujeme okolo seba spoločenstvo, ktoré bude žiariť ako svetlo v temnotách, ktoré bude žiariť ako Dieťa Ježiš.

Nebezpečenstvom dnešnej doby je to, že nás ťahá k falošnej dospelosti… Bojíme sa byť deťmi – úplne závislými od Boha. Chceme druhým ponúkať útechu, no pritom sami prežívame hlbokú vnútornú bezútešnosť. Chceme ľuďom okolo seba poskytovať uzdravenie a lásku, no vo svojom vnútri prežívame nevyčerpateľný hlad po dôvernom vzťahu… Mnohí z nás zisťujeme, že máme suché, hladné a zranené srdcia, cez deň nepokojné a v noci ustráchané. Napriek mnohým našim aktivitám, pre ktoré nás ľudia často považujú za „uznávaných ľudí“, nie sme v hĺbke našich duší šťastní. Áno, je to skutočne tak, mnohí sme stratili kontakt so svojou identitou Božích detí.

Pm 11 2022 02

Ale Mária chce, aby sme sa k tomuto detstvu priznali. Ona, ktorá ponúkla Bohu nepoškvrnené miesto, aby v ňom zobral na seba ľudskú podobu, chce dnes aj nám ponúknuť priestor, v ktorom sa môžeme znova narodiť, tak ako sa v nej narodilo Dieťa Ježiš. A s rovnakým srdcom, ktoré milovalo Ježiša, chce milovať aj každého z nás.

Nech sú pre nás teda tohtoročné Vianoce výzvou priblížiť sa viac k Panne Márii, aby nás mohla priviesť k skutočnému detstvu a aby sme tak objavili opravdivú radosť a pokoj Božích detí.

Spracované podľa: Henri J. M. Nouwen: Stretnutie s Máriou

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Aký je zmysel adventu

Najprv sa pozrime na samotné slovo „Advent“. Neznamená, ako si to často myslíme, „Očakávanie“ ale je prekladom gréckeho slova „ἐπιφανεία“ vyjadruje „prítomnosť“.

Dojatí naplnením sna

G. B. Lemoyne, blízky spolupracovník dona Bosca, vo svojom diele Život svätého Jána Bosca (II. zv., s. 629) opisuje dona Bosca, ktorý v závere svojho života videl naplnenie svojho sna z deviatich rokov.

Godzone Tour 2023

Bude tento rok znovu v štyroch slovenských a v dvoch českých mestách. Odštartuje 23. októbra v Prešove, pokračovať bude cez Žilinu, Zlín, Brno, Bratislavu a skončí 28. októbra v Banskej Bystrici.