Beseda ku knihe Srdiečkové deti. Úžasní hostia a silný večer. Plakali aj chlapi.

od | dec 11, 2023 | Slovensko

 

Foto: © Kristína Vlčková Photography (Martinus)

Bol podvečer 30. novembra 2023. Naše saleziánske Vydavateľstvo DON BOSCO pripravilo v spolupráci s kníhkupectvom MARTINUS na Obchodnej ulici v Bratislave vzácne podujatie – besedu k výnimočnej knihe SRDIEČKOVÉ DETI.

Najskôr čosi o knihe samotnej. Ak sa vám kniha Srdiečkové deti dostane do rúk, ponoríte sa do strhujúcich a emotívnych príbehov detí, o ktoré sa autorka textu Gabriele Stanglová so svojimi spolupracovníkmi dokázala postarať aj napriek veľkým prekážkam zo strany úradov a politikov. Prečítate si o bolestiach a ťažkostiach, ktoré zažívajú „krkavčie“ mat ky (v skutočnosti nejde o krkavčie matky, ale o ženy s veľmi ťažkými životnými príbehmi), o nevítaných, nechcených, no napokon milovaných novorodeniatkach aj o hrdinských a šťastných rodinách. Dozviete sa viac o hniezde záchrany, ktoré sa zrodilo z túžby pomáhať tým najslabším a prináša im darovanú budúcnosť. Gabriele pôsobila ako pastoračná asistentka v berlínskej nemocnici Waldfriede, kde v roku 2000 so špecializovaným tímom podporovateľov založila prvé hniezdo záchrany na svete a za svoju neúnavnú činnosť bola ocenená Radom za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko.

Vydavatelstvo 12 2023 02

Hosťami diskusie (nielen) o tejto knihe boli Anna Ghannamová, zakladateľka hniezd záchrany na Slovensku, Lýdia Ondrejkovová, mama malého Janka, a don Peter Bučány sdb. Večer moderoval Dado Nagy. A bol to skutočne silný večer. Nedá sa opísať všetko, čo sme počas neho zažili a počuli. Ale môžeme vám sprostredkovať niekoľko myšlienok a osobných svedectiev našich hostí, ktoré zazneli:

„V časoch, keď sa delili dejiny na tie pred Kristom a po Kristovi, ak mala rodina už dve dcéry, nebola ďalšia dcéra tolerovaná. Preto bolo bežnou praxou, že novorodenca ,vystavili‘, ponechali na kraji osady. Ak aj novorodeniatko napriek divej zveri prežilo, zmocnili sa ho kupci otrokov, ktorí na svitaní preskúmavali osady. Nekonali však z dobročinnosti. ,Postarali sa‘ o dievčatko, aby ho neskôr zasvätili do najstaršieho remesla všetkých čias. A takýto život ženy nebol ľahký.“

Vydavatelstvo 12 2023 03

„Ľudstvo sa bude posúvať ďalej len vtedy, keď budeme v sebe prebúdzať viac ľudskosti. Veď načo nám bez nej budú vynálezy, veda a umelá inteligencia? Keď sme založili hniezda záchrany, povedali sme si, že musíme zriadiť aj linku, na ktorú by mohli ženy kedykoľvek zavolať a po radiť sa. Chceli sme sa tiež dozvedieť, prečo sa rozhodujú ,vzdať dieťaťa‘. Ako to môžu urobiť? No po roku fungovania sme mohli povedať, že sú to ťažké príbehy a nikto z nás by nechcel ,nosiť topánky‘ týchto žien. Často ide o ženy, ktoré dieťa nemajú so svojím manželom, tiež ide o mladé dievčatá, neplnoleté, študentky, neraz aj z tvrdých kresťanských rodín, o ženy, ktoré nemajú financie, pochádzajú z rodín bez strechy nad hlavou, ženy, ktoré nemajú ani občiansky preukaz, či ženy s násilným partnerom (alkoholik, gambler, zakáže jej mať dieťa). Ich príbehy sú veľmi ťaživé, tieto ženy neskutočne trpia a často zúfalo hľadajú po moc.“

Lýdia Ondrejkovová: „My sme srdiečkové mamy… Často sa ma ľudia pýtajú alebo povedia: ,Čo to bolo za matku, ktorá takto nechala svoje dieťa?‘ Za mňa úprimne? Hrdinka! Nešla na potrat, to dieťa sa narodilo. Prepáčte, teraz až slzy mi idú… Lebo vďaka tomu máme naše dieťa…“

Videozáznam z besedy nájdete na fb aj youtube Vydavateľstva DON BOSCO.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Volíme si prezidenta našej republiky

Prezident republiky je osobou, ktorá môže významným spôsobom ovplyvniť život v našej krajine. Teraz je práve čas, kedy si nášho nového prezidenta volíme.

Biely plášť Artemide Zatti

Pre milovníkov bežeckého lyžovania u saleziánov v Žiline. 3. februára 2024 o 7:30 hod. Príďte sa nadýchať čerstvého vzduchu a rozhýbať sa.