Bardejov

od | okt 5, 2023 | Saleziáni

 

Pozdravujem vás, bratia a sestry.

Ozývame sa po plnom a požehnanom lete z Bardejova. Keďže akcií bolo neúrekom, budem sa im venovať len v krátkosti.

Leto v Bardejove sa začína tradične púťou do Levoče. Ani tento rok to nebolo inak. Od 28. júna do 1. júla sa takmer tridsať mladých vydalo na cestu k Panne Márii do Levoče. Táto púť je zameraná hlavne na vyprosovanie požehnania. Niekto túto námahu obetuje za svojich blízkych, iný hľadá odpoveď na nejakú dôležitú otázku vo svojom živote, ďalší to všetko obetuje za to, aby vyprosil požehnanie pre naše stredisko počas celých prázdnin. S mladými putoval salezián Marek Pančura.

V prvú júlovú nedeľu sme sa oficiálne rozlúčili s naším spolubratom Vilom Riškom, ktorý bude pôsobiť od tohto leta ako direktor v Košiciach na Kalvárii.

Bardejov 10 2023 02

Nasledoval prímestský tábor Narnia. V tomto roku sme zmenili spôsob prípravy tábora a prinieslo to svoje ovocie. Podrástli sme na kvalite. Kvalitné scénky, super kulisy, nové hry a výborná atmosféra nás sprevádzala od pondelka 3. júla do piatka 7. júla. Počet detí spolu s animátormi dosiahol rekordné číslo tristo. Spokojnosť a radosť bolo vidieť na tvárach animátorov aj na tvárach detí.

V čase prímestského tábora na Vinbargu sa na Poštárke podarilo zorganizovať výlet do Lenartova pre dievčenské stretko. Úspechom bolo, keď sa všetkým dievčatám podarilo dostať na hrebeň na Kráľovu studňu.

Bardejov 10 2023 06

O týždeň neskôr bol prímestský tábor na Poštárke. Deti na tábore prežívali príbeh kráľovnej Ester, ktorá sa dostala do kráľovského paláca, a tak zachránila svoj ľud pred vyhubením. Juzek si na tomto tábore vychutnal negatívnu postavu Amana. Na tábor prišli pomôcť aj animátori z Videsu.

Bardejov 10 2023 04

Bardejov 10 2023 05

V tom istom čase sa mnoho rodín z Bardejova vybralo na spoločnú rodinnú dovolenku do Chorvátska. Tento rok sa na nej zúčastnilo rekordných stoštyridsať. Miestom oddychu bolo mesto Trogir. Rodinky sprevádzali saleziáni Marek a Vilo. Deti aj rodinky si užili spoločný čas pri mori.

A aby toho nebolo málo, zorganizovali sme takzvané Oratko na výlete pre deti, ktoré nemali počas týždňa žiadne plány. Ponúkli sme im dva jednodňové výlety: na Kapušiansky hrad a na Sedlo Čerešňa. Deťom aj rodičom sa nápad páčil. Na každom z nich nás bolo približne tridsať.

Cez víkend 15. – 16. júla sa mnohí z tých, ktorí ostali doma a nešli na dovolenku k moru, vydali na púť do Gaboltova. Blízke pútnické miesto je pre mnohých zastavením sa počas prázdnin spolu s možnosťou duchovne načerpať a vyspovedať sa.

V polovici júla sme išli ako komunita na dovolenku. Vystihli sme asi najteplejší týždeň v Taliansku. Teploty sa vyšplhali až na 44 stupňov. Veľkým pozitívom bolo to, že na dovolenku sa nám podarilo ísť všetkým. Na Sardínii sme navštívili viaceré pekné pláže. Okrem vody sme sa ponorili aj do histórie. Navštívili sme viaceré archeologické náleziská.

Začiatok augusta bol v našom stredisku ozdobený peknou udalosťou. Bardejovčanka Nikola Mihalčinová zložila v Turíne 29. júla svoje prvé rehoľné sľuby a stala sa z nej sestra FMA. Z nášho strediska boli na tejto slávnosti prítomní mladí spolu s Pančim. Po vlastnej osi dorazili do Turína aj niektoré rodinky.

Bardejov 10 2023 07

Po načerpaní síl sme znova pokračovali tábormi. Tento rok sme vyskúšali nový model. Dva tábory v jednom zariadení. V zariadení Vihorlat rezort pri Sninských rybníkoch súčasne prebiehal stredoškolský aj základoškolský tábor. Táto skúsenosť sa nám dobre osvedčila. Stredoškolský tábor bol o prvých kresťanoch a niesol názov Cisár vs. Biskup. Základoškolský tábor bola detektívka s názvom Sherlock Holmes.

Bardejov 10 2023 08

Začiatok augusta využil na presťahovanie náš nový člen komunity Marek Michalenko. Vstúpil rovnými nohami do prvopiatkového týždňa, takže o spovedanie nemal núdzu.

Medzitým na chate v Lenartove prebiehali duchovné cvičenia pre ženy z Poštárky. Kazateľom bol Marián Ondriáš a téma bola o úcte k Panne Márii.

Od stredy 9. augusta do nedele 13. augusta prebiehal znova pri Sninských rybníkoch rodinný tábor. O deti sa starali animátori a rodičia si mohli trochu oddýchnuť a porozprávať sa. Okrem oddychu sa dalo na tábore aj duchovne načerpať. Svätá omša, spoločné modlitby, aktivity, spovede… To všetko prispelo k tomu, aby sa tento tábor niesol v príjemnej atmosfére.

Bardejov 10 2023 09

V tom istom čase prebiehali aj duchovné cvičenia chlapov z Poštárky. Do Lenartova prišiel kázať Jožko Knap. Zišli sa tam dobrí hudobníci, takže o zábavu bolo postarané. Téma bola o modlách – vojna bohov.

Aby sme si nachystali nasledujúci školský rok, od 14. do 18. augusta sme na Brezovke mali komunitnú revíziu a plánovanie.

V dňoch 19. až 20. augusta išli bratia z Poštárky na výlet s doučovanými deťmi do Starej Ľubovne na hrad a do skanzenu. Pokračovalo sa v Lenartove opekačkou a večerným programom. Na druhý deň boli na Kráľovej studni.

Koniec prázdnin zvyčajne patrí druhému prímestskému táboru na Vinbargu. Témou boli autá. Vynikajúce scénky vtiahli deti do deja. Skupinky si aj vyrobili a vyzdobili vlastné autá, s ktorými potom súťažili. Nadviazalo sa mnoho priateľstiev a pri nových hrách sme si užili veľa zábavy.

Po tábore si animátori išli oddýchnuť na animátorský výlet do Rožňavy. Už samotná cesta bol zážitok. Na výlete bola turistika i návšteva saleziánskeho strediska, chvíle strávené spolu pri hrách a rozhovoroch.

Bardejov 10 2023 10

Úplnou bodkou za prázdninami bola Bodka za prázdninami v Levoči a o deň nato v Banskej Bystrici večné sľuby saleziánky Mery Gregovej, na ktoré sme z Bardejova prišli v hojnom počte. Naplnili sme autobus a niektorí prišli aj autami. Táto veľmi pekná slávnosť nás povzbudila s chuťou začať nový školský rok. Ale o tom až nabudúce.

Za komunitu v Bardejove Dominik Felber

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

40 rokov od smrti saleziána-kňaza dona Štefana Timka

V tomto roku slávime defilé sto rokov Saleziánov na Slovensku. A v rámci osláv storočnice si 2. júna 2024 v popoludňajších hodinách rodáci z obce Čaňa pri Košiciach pripomenuli 40. rokov od smrti saleziána-kňaza dona Štefana Timka.

Bardejov

Aj v mesiaci máj sa konalo viacero víkendoviek na našej Brezovke. 5. – 6. mája sa stretli stredoškoláčky, ktoré prežili spolu obohacujúci a požehnaný čas.

Nová Dubnica

Májovou akciou číslo jedna bol deň farnosti. Doobeda sa slávila svätá omša zo sviatku sv. Jozefa Robotníka. Spestrením, ale i veľkým lákadlom, nielen pre najmenších, boli nafukovacie hrady.