Bardejov

od | jún 7, 2023 | Saleziáni

 

Autor: Dominik Felber SDB / Foto: SDB Bardejov

Pozdravujeme z Bardejova.

Keďže aj mesiac máj bol plný aktivít, rozhodol som sa pokračovať v nastúpenom trende a podeliť sa s vami o aktivity, ktoré najviac zarezonovali v našej saleziánskej rodine v Bardejove.

Prvou silnou aktivitou pre mládež boli duchovné obnovy. Tentoraz oddelene, aby chlapci mohli budovať mužskú spiritualitu a dievčatá zase ženskú. Chlapci ju mali v termíne 28. – 29. 4. Začali sme tímovo v Escape room v Prešove. Potom sme sa presunuli na Brezovku, kde bola večer diskusia s exallievom Jánom M. Porozprával nám, ako sa stretol so saleziánmi, ako to bolo s hľadaním si povolania a ako vznikli exallievi v Bardejove. V sobotu ráno nasledovala prednáška z tém z prípravy na storočnicu saleziánov na Slovensku.

Dievčatá mali duchovnú obnovu o týždeň neskôr. V sobotu 6. 5. vycestovali do Domčeka Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Zvlášť silné zážitky si odnášajú z príhovorov a svedectiev kňaza Františka, rehoľnej sestry Stanislavy a dobrovoľníkov, ktorí tam pracujú. Svätá omša v kostolíku pri relikviách blahoslavenej Anky a návšteva cintorína nenechali oči dievčat suché. Dievčatá okrem duchovného programu pomohli aj pri prácach okolo Domčeka. Vrátili sa povzbudené a šťastné.Bardejov 06 2023 03

Ďalšou veľmi peknou aktivitou bola grilovačka saleziánskej rodiny spojená s prijímaním nových členov do Združenia exallievov. Konala sa v nedeľu 14. mája. Aj vďaka dobrému počasiu na túto akciu zavítalo odhadom tak 300, možno aj 400 ľudí. Pre deti boli pripravené atrakcie ako nafukovací hrad a bubble futbal. Dospelých pritiahlo grilované mäso a pivo. Zavítali k nám i hostia z Humenného a z Prešova. Atmosféra bola naozaj rodinná a priateľská, čo dokumentuje aj fakt, že k nám prišli aj noví ľudia. Vyvrcholením grilovačky bol futbal deti proti rodičom. Na ihrisku s umelou trávou sa skoro nedalo pohnúť. Deti aj ockovia mali z toho super zážitok.

Bardejov 06 2023 02

Zo športových aktivít spomeniem Saleziánske hokejbalové majstrovstvá Slovenska v kategórii U19. Tento rok sme si tento turnaj zobrali na starosť my v Bardejove. Prihlásilo sa šesť tímov: Košice, Nová Dubnica, Prešov, Námestovo, Banská Bystrica a Bardejov. Celý turnaj sa uskutočnil v sobotu 20. mája. Začal sa svätou omšou, počas ktorej sa chlapci mohli vyspovedať. Organizačne sa o turnaj postarali tréneri hokejbalu a animátori. S administratívou a vydávaním stravy pomáhali animátorky. Na zápasy sa prišli pozrieť aj mnohí rodičia, čo vytvorilo príjemnú rodinnú atmosféru. Zápasy boli na dobrej úrovni a družstvá pomerne vyrovnané, o čom svedčí aj fakt, že v boji o medaily sa muselo rozhodovať v obidvoch zápasoch až „na nájazdy“. V napínavom finále vyhral tím z Bardejova.

Bardejov 06 2023 04

Zo školských aktivít na Poštárke spomeniem Deň matiek. Pani učiteľky si s deťmi z ŠKD pripravili pestrý program bohatý na ľudové piesne, básničky, divadielko o Červenej Čiapočke, country tanec a piesne k Panne Márii. Na záver programu vystúpil školský zbor s piesňou „Spievam Tebe, Pane“ na poďakovanie za mamičku a otecka, lebo je dôležité, aby rodina držala spolu.

Bardejov 06 2023 05

Bardejov 06 2023 06

V Lenartove v sobotu 20. 5. zorganizovali bratia novú verziu Zoralo (Silný) – veľkú hru. Novinka bola v tom, že cieľová skupina neboli mladí, ale chlapi. Bola to zábavno-súťažná hra pre mužov. Mali získať veľký diamant v časovom limite 90 min. Museli lúštiť grécke písmo, ťažiť diamanty, vyrábať elixíry, bojovať s levmi… Aktivity boli zamerané na cvičenie sa v komunikácii, prekonávanie prekážok a spoluprácu. Celkovo príprava a hra trvali tri celé hodiny. Pri zabezpečovaní priebehu hry saleziánom pomáhali animátori. Hra bola pre nich zaujímavá a podnetná.

Prajeme všetkým požehnané leto.

Za komunitu Bardejov Dominik Felber

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.

Šachový turnaj

Druhý ročník šachového turnaja sa konal v priestoroch nového oratória u saleziánov v Bratislave na Miletičovej v sobotu 6. 4. 2024.