Anka inšpiruje aj po 80-tich rokoch

od | apr 25, 2024 | Duchovnosť, Slovensko

 

Domček sa už roky stáva pre mladých centrom radosti.

Autor: Lukáš Diškanec

Vysoká nad Uhom. Malebná dedinka na juhu Dolného Zemplína. Možno niektorí ´západniari´ by povedali, že je na konci sveta. No napriek svojej polohe dokáže ponúknuť nezabudnuteľné zážitky a príbehy vďaka blahoslavenej Anke Kolesárovej. Práve táto svätica sa pre mnohých stáva inšpiráciou k odvahe, čistote a mladíckej radosti. Jej príbeh nie je dlhý, no je povzbudzujúci. Je to príbeh jednoduchého mladého dievčaťa, ktoré sa nebálo smrti, lebo vedelo, že ju čaká milujúci Ženích.

Vysoka 04 2024 04

Vysoka 04 2024 02

V Domčeku Anky Kolesárovej sa už niekoľko rokov konajú rôzne podujatia, púte a duchovné obnovy pre mladých. Pravidelne v jednu sobotu v mesiaci sa koná tzv. Ankina sobota. Vtedy tu prichádza ešte viac ľudí, ktorí chcú počuť Ankin príbeh alebo sa chcú pomodliť pri Ankinom hrobe. V rámci týždňa modlitieb za duchovné povolania (15. – 21. 4.) tu strávila víkend aj partia mladých mužov z projektu CRP (Cesta rozlišovania povolania). Títo páni, ktorí premýšľajú nad svojím povolaním, tu počúvali o citovej zrelosti, emóciách a čistote. Po víkende sa cítili spokojní, duchovne obohatení aj dobre najedení. „Rozmýšľam, že by som tu prišiel cez leto robiť dobrovoľníka,“ vravel po stretnutí účastník Tadeáš. Aj z úst ďalších mladých mužov zaznievali podobné výroky, že sa tu ešte chcú vrátiť. Mladíkovi Martinovi sa zase oživili spomienky na čas, keď tam bol prvýkrát. Povzbudivý je tento Domček aj pre saleziána Pavla Pipku (Pipec) SDB, ktorý nazýva toto miesto Miestom obrátenia.

Vysoka 04 2024 05

Vysoka 04 2024 03

Vysoka 04 2024 06

O vnútornom obrátení hovorí osobné svedectvo aj Zuzka, ktorá je v Domčeku vo Vysokej niekoľko rokov. „Máme tu rozdelene služby: v kuchyni, na záhrade, upratovanie… Roboty je tu stále dosť, preto potrebujeme dobrovoľníkov,“ dodáva. Okrem dobrovoľníkov sa o správne fungovanie Domčeka starajú Tímaci – dobrovoľníci, ktorí sú tu na dlhšiu dobu (2 roky).  Sú vždy radi a vďační, keď prichádzajú mladí pomôcť s prácami okolo domu aj v dome. Okrem dávania tu veľa dostávajú – nové priateľstvá, zručnosti a hlavne pocit radosti z práce pre dobrú vec.

Vysoka 04 2024 08

Na záver si to teda zhrnieme: Domček Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom je prístupný pre všetkých, čo chcú načerpať novú duchovnú silu, radosť i obrátenie. Okrem prijímania tu človek môže aj dávať v podobe služby dobrovoľníka a Tímaka.  Tak čo? Pridáš sa aj ty do tejto služby? No pamätaj na túto vetu: Jeden príbeh mení príbehy mnohých. Možno aj tvoj príbeh (už čoskoro) zmení práve Anka.

Vysoka 04 2024 07

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Boží služobník, kňaz Alfonz Paulen

Jedného dňa Alfonz obdržal žiadosť, či by prijal k sebe na faru saleziána Titusa Zemana, nakoľko iní farári kvôli obavám z prenasledovania to odmietli. Otec Alfonz videl aj v Titusovi trpiaceho Krista v núdzi a rozhodol sa prijať ho za kaplána.

Pôvod mena „Pomocnica kresťanov“

Meno môže byť veľavravné. Vyjadruje už od pradávna podstatu osoby. Nie je možné historicky zistiť, kedy sa po prvýkrát v živote Cirkvi objavilo oslovenie „Pomocnica kresťanov“.

Ohlas + svätý Mikuláš + 1 omša = Šaštín

Slovenskí biskupi na svojom zasadaní 24. januára 1924 v Žiline spolu vyjadrili jasné želanie mať saleziánov doma: celý biskupský zbor podpísal „Ohlas slovenských biskupov k ľudu katolíckemu“.

Pozerať sa na svet očami múdrosti

Pápež František venuje 241. odsek encykliky Laudato Sì vzťahu medzi Pannou Máriou a jej starostlivosťou o stvorenstvo. Vyzdvihuje najmä Máriino chápanie a stráženie pravého zmyslu všetkých vecí.