Aldan

od | jan 14, 2022 | Misie

 

Text a Foto: SDB Aldan

Adventný čas sme začali pomerne rušne, zvlášť v zmysle vonkajšej prípravy. Začali sme ďalšiu fázu rekonštrukcie nášho domu. Teraz naozaj žijeme v očakávaní – v neustálom Advente. Očakávame nielen narodenie Krista, ale aj otca provinciála i Fera Špánika, ktorý nám tu chýba. Taktiež vo februári čakáme na príchod skupiny dobrovoľníkov zo Slovenska, ktorí nám budú pomáhať pri rekonštrukcii rôznymi špecifickými prácami. Dokumenty pre nich sú už pripravené, hranice sú už (alebo zatiaľ) otvorené… ostáva nám len čakať.

Veľkou radosťou pre nás je správa o spolubratovi z Južnej Kórey, ktorý je ochotný prísť na pomoc v našej misii v Jakutsku.

Aldan 01 2022 03

Začiatkom decembra k nám do Aldanu aj do Chatystyru prišiel svätý Mikuláš – ako ho miestni Evenkovia berú – patrón pastierov sobov. Priniesol nám darčeky, ale aj porozprával niečo o sebe, aby vyvrátil niektoré nepravdivé mýty, ktoré sú s ním spojené. Tento deň bol aj sviatkom našej farnosti, keďže svätý Mikuláš je aj patrónom našej kaplnky a farnosti. Pripravili sme sa naňho vymaľovaním našej jedálne, ktorá slúži aj ako spoločenská miestnosť pre farnosť a ktorá pri letných „záplavách“ taktiež silno utrpela.

Z ostatného: všetci traja (Peťo, Jano, Niko) pokračujeme v učení v miestnej škole, kde nás deti s radosťou očakávajú a aj my sa radujeme z nich… Je to veľmi pekná skúsenosť a svedectvo nielen pre nás, ale aj pre pedagógov a žiakov tejto školy.

Aldan 01 2022 02

Otec Ján Krupa a Nikolaj boli taktiež v susednom meste Neriungri, kde navštívili farníkov, odslúžili svätú omšu a posvätili nový byt.

Pred nami je teraz týždeň plný rôznych akcií, ktoré vyvrcholia na Vianoce. Spolu s farníkmi sa snažíme dať nášmu domu a kaplnke prívetivú podobu, aby sme dôstojne oslávili Božie narodenie. Muži rúbu a ukladajú drevo, ktoré nám stále privážajú v tie najnečakanejšie momenty.

Aldan 01 2022 04

Na Štedrú večeru sme sa v tomto roku rozhodli pozvať tých, ktorí nám najviac pomáhali v krízových situáciách rekonštrukcie domu. Tých, čo spolu s nami zbierali v dome stovky litrov vody, keď sme ostali bez strechy, i tých, ktorí nás nenechali v tomto čase umrieť od hladu… Na Štedrý deň sme zase pozvali na večeru miestneho podnikateľa a jeho stavbárov, ktorí zabezpečujú práce na dome.

Koncom decembra nás čaká krátka návšteva (vizitácia) otca provinciála, na ktorú sa veľmi tešíme, pretože sa budú riešiť aj otázky našej prítomnosti na tomto mieste.

Všetkým prajeme požehnaný Nový rok 2022.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Jakutsk – marec

Koncom januára sme oslávili 50-tku Paľa Piatrova aj vo farnosti, aj v komunite. Teraz máme po jednom zástupcovi v každej dekáde od 30 do 70 rokov.

Auto pre Saleziánov do Azerbajdžanu

Humanitárna organizácia MIVA začala zbierku na kúpu auta pre saleziánov v Azerbajdžane. Aj vy môžete touto cestou zlepšiť dopravné možnosti našich misionárov.

Jakutsk

Drahí bratia a sestry, milá saleziánska rodina!
Posielame vám prvý tohtoročný pozdrav z Jakutska s prianím veľkého bohatstva Božích darov.

Jakutsk

Naši drahí bratia a sestry, srdečne vás pozdravujeme z Jakutska. Tak ako u vás, i u nás sa už ochladilo. V tomto období sa tu teplota pohybovala od -35° C do -50° C. Dá sa povedať, že už je tu zima.