Ako prežívajú mladí saleziáni svoje prvé dni v Jeruzaleme?

od | sep 30, 2022 | Saleziáni, Svet

 

Naši bratia saleziáni, Ján Bendík a Matej Fabian, začínajú svoje 4-ročné teologické štúdiá priamo v Jeruzaleme. Je to veľká vec (a nielen pre nich) študovať priamo tam, kde všetko začalo. Poprosili sme ich, aby opísali svoje prvé dojmy zo Svätej zeme.

Jeruzalem 09 2022 03

Ján Bendík: „Prvé dojmy z komunity sú veľmi dobré, bratia sú pozorní, láskaví a snažia sa nám prvákom všetko vysvetliť a pomôcť. Mesto je čosi neskutočné – tá zmes jazykov, kultúr, náboženstiev… Vo všetkom nové, stále v pohybe, v Božom hrobe vidíte turistov a hneď vedľa nich mníchov, ktorí žijú v schátraných domčekoch a chodia sa do chrámu iba modliť – uprostred toho kriku a hluku. A úplne inak sa modlím breviár alebo čítam evanjelium – lebo som tu a vidím tie miesta.“

Jeruzalem 09 2022 02

Matej Fabian: „Po prvom týždni cítim v prvom rade veľkú vďačnosť. Študovať teológiu a Sväté písmo na týchto miestach je pre mňa nesmierne obohatenie! Inak by som ich vnímal, keby som tu bol na týždeň a inak ich vnímam, keď viem, že som tu na 4 roky. Nedávam sa unášať prvými dojmami, lebo viem, že takmer každý deň sa môžem ísť pomodliť ku Božiemu hrobu, miestu vzkriesenia alebo do Getsemanskej záhrady, ísť do večeradla alebo k Múru nárekov. Teším sa na to, že môžem viac vstupovať do hĺbky a viac spoznávať aj židovskú či moslimskú kultúru a náboženstvá. Skutočne veľký dar!“

Jeruzalem 09 2022 04

Bratia nám poslali aj niekoľko záberov z prvého týždňa v Jeruzaleme, aby sme s nimi mohli byť aspoň v duchu. Ján a Matej, nech sa za vás prihovára blahoslavený Titus Zeman.

Zdroj: Facebook Saleziáni

 

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Banská Bystrica

Bohu vďaka za všetko, čo sme v uplynulom mesiaci prežili, a nech nás nové inšpirácie vedú k novému pohľadu na krásny saleziánsky život.

Mikuláš na Miletičovej

V nedeľu 4. decembra prišiel svätý Mikuláš aj ku saleziánom v Bratislave na Miletičovej.

Veľký Biel

Exallievi mali u nás duchovnú obnovu, na ktorej slávili svoje narodeninové jubileá viacerí z ich radov. Všetkého bolo dosť – ľudí, radosti, duchovných zážitkov i jedla.

Opojení veľkosťou 1939 – 1948

Začali sme štvrtú etapu prípravy na storočnicu saleziánov. Obdobia Adventu a Vianoc sú príležitosťou uvedomiť si malosť a pokoru Boha, ktorý prichádza nenápadne a skromne k nám.

Plagáty k Heslu 2023 sú zverejnené

Generálny dom saleziánov v Ríme zverejnil oficiálne plagáty k Heslu na rok 2023. Sú k dispozícii na stiahnutie vo viacerých svetových jazykoch.