Ako môžu byť naše projekty úspešné?

od | nov 2, 2022 | Časopis 6/2022, Misie

 

Autor: Štefan Kormančík SDB / Foto: Misijné oddelenie SDB

Značnú časť augusta a septembra som strávil v Tanzánii v mestečku Mafinga a v Južnom Sudáne v Gumbo, čo je časť hlavného mesta Juby. Na tieto miesta som pricestoval spolu s našimi dobrovoľníčkami, ktoré v nich prežijú nasledujúci rok.

Zároveň to bola kontrolná návšteva, ako idú projekty, ktoré podporujú súkromní darcovia, ale aj vláda zo Slovenska cez program Slovak Aid.

Misie 11 022 01

Veľká prestávka v škole, Gumbo, Južný Sudán; školu vedú sestry FMA; žiaci čakajú na obed

V Mafinge okrem toho, že naše tri dobrovoľníčky Laura, Anežka a Petra vyučujú v škole, paralelne „bežia“ hneď tri jablkové sady. Každý z nich je v iných podmienkach a s inými výsledkami.

V Gumbo je to podpora škôl cez adopciu tried a zároveň už deväťmesačná snaha zaregistrovať v ich strednej odbornej škole Cisco Network akadémiu, aby žiaci dostali možnosť získať aj túto perspektívnu profesiu. Azda sa to podarí a v Južnom Sudáne tak bude prvá Network Academy s hrdým názvom Don Bosco VTC Gumbo. Na tomto mieste pôsobia dve dobrovoľníčky z minulého ročníka – Veronika a Alexandra a zároveň sem prišli na svoju ročnú službu aj Anička a ďalšia Veronika. Trochu to spôsobuje problém, ako ich budú rozlišovať. Je tu návrh: stará Veronika a nová Veronika, ďalší je malá a veľká. Ako to pri jazykových otázkach býva, život rozhodne sám, ktorý variant sa ujme.

Misie 11 022 02

Plagát pripravený na plánovanú návštevu Svätého Otca, ktorá sa však presunula na budúci rok; naše dobrovoľníčky: Veronika S., Anička, Saska, Veronika M., ja

Keďže takéto návštevy a hodnotenia sú náplňou mojej práce už siedmy rok, začínam získavať skúsenosti. Poznatok získaný počas tohto leta som sformuloval takto:

Pre úspešný projekt sú potrebné tri veci:
1. Usilovná práca. Je to základ úspechu, ale sama o sebe nestačí.
2. Vedomosti. Skutočné vedomosti. Nie to, čo si človek prečíta z neznámeho zdroja na Facebooku alebo čo mu podstrčí YouTube ako reklamu. Skutočné, solídne skúsenosti a postupy doplnené neustálym preverovaním a kritickým hľadaním stále účinnejších krokov.
3. Požehnanie. Vidieť to nielen v projektoch, ktoré vedú veriaci ľudia. Je to výrazne prítomné aj v tých, ktoré vedú neveriaci. Ide o pokorné vedomie toho, že aj keď pracujem usilovne a mám dobré postupy, pre výsledok potrebujem požehnanie. Potrebujem spolupatričnosť ľudí, prírody a Boha.

Misie 11 022 03

Deti s obedom skryté v tieni pred horúcim slnkom

Som rád, že mám možnosť podeliť sa s vami prostredníctvom tejto misijnej rubriky, a tak aj vy už viete, ako môžu byť vaše projekty úspešné.

Prosím o modlitby za našich misijných dobrovoľníkov a za celú našu činnosť, aby bola skutočne úspešná.

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Stretne sa Slovák, Afričan a Aziat

Mnohí by očakávali, ako bude tento vtip pokračovať, ale toto je program saleziánskeho misijného dobrovoľníctva, ktorý bol, je a veríme, že naďalej bude obohatením pre mnohých našich mladých. Ako také dobrovoľníctvo vyzerá?

Dobrovoľníci prijali misijné kríže

Traja vytrvalí dobrovoľníci v nedeľu 23. júna 2024 dobehli do cieľa svojej ročnej prípravy a prijali misijné kríže z rúk otca provinciála Petra Timka.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín