Aj v Prešove sú už saleziánky

od | okt 26, 2022 | Saleziánska rodina

 

Foto: sestry FMA

Posledné dni v apríli tohto roka priniesli zmenu do života sestier saleziánok na Slovensku. Otvorili novú prítomnosť v Prešove, kde presunuli svoj rodinný mini internát Kolégium Márie Romero.

Kolégium začalo fungovať v roku 2020 v Košiciach. Je pomenované po saleziánke blahoslavenej Márii Romero, ktorá pôsobila na perifériách v Nikarague. Kolégium je domov pre žiačky a študentky základných a stredných škôl z rómskych osád a sídlisk a študentiek stredných a vysokých škôl zo slovenského prostredia, ktoré chcú so sestrami zdieľať túto multikultúrnu rodinu. Sestry umožňujú ubytovanie v priaznivom a napomáhajúcom prostredí, v ktorom vytvárajú priestor pre vzájomné oceňovanie najmä slovenskej a rómskej kultúry.

Salezianky 10 2022 06

Keďže v Košiciach sa nepodarilo nájsť vhodný dom na prenájom, kde by mohlo Kolégium pôsobiť, nastalo dôležité rozhodnutie – presunúť ho do iného mesta. A vhodný priestor sa našiel v Prešove v časti Solivary.

Dom v Prešove bol zaprataný nepotrebnými vecami, takže sa najprv začali štyri mesiace prípravných prác (maľovanie celého domu, zariaďovanie izieb, kúpeľní či celkové skrášlenie prostredia). Počas tohto obdobia sestry zažívali veľmi veľa dobra, ktoré sa im dostalo od miestnych bratov saleziánov, miestnej saleziánskej rodiny, susedov, sestier, či úplne neznámych ľudí. Ako spomínajú: „Veru, niekedy sme ráno ani netušili, koľko nás vlastne bude na obede.“

Salezianky 10 2022 02

Ďalšie pekné spomienky: „Jeden deň bol úplne špecifický. Ráno o 8:00 hod. niekto zvoní, či je tu správne, že tu vraj bývajú saleziánky, a on má čas, tak môže pomôcť s čím treba. Sotva sme tomuto pánovi ukázali prácu, už prišiel ďalší pán, že má tiež dnes čas. O pár hodín sme počuli, že niekto kosí trávu, tak sme si povedali, že aké by to bolo pekné, kebyže aj nám by niekto pokosil v záhrade trávu. A o pár minút sme vlastne zistili, že to ďalší pán kosí v našej záhrade. A s takouto pomocou sme pripravili priestory do konca augusta.“

Salezianky 10 2022 04

Odvtedy sa mohol začať oficiálny život Kolégia. „V tomto čase je nás v dome sedem. My, dve sestry saleziánky (Zuzka Saloňová a Monika Foltýnová), tri dievčatá z Košíc z Luníka IX, a dve dievčatá zo Šarišského Jastrabia. Uvidíme, či k nám ešte niekto pribudne počas roka. September bol zaujímavý a ako každý začiatok šk. roka, bol veľmi dynamický. Dievčatá si museli zvykať na nové prostredie, niektoré museli prekovať strach zo slovenského prostredia, jazyka a naučiť sa, že k škole patrí i robenie si domácich úloh a poctivé učenie sa na druhý deň.

Salezianky 10 2022 03

Dievčatá sa neučili iba školské vedomosti. V Kolégiu často robili veci po prvýkrát alebo z nich mali predtým strach. Narábanie so spotrebičmi, pomoc pri varení a pečení, sadenie zeleniny, či starostlivosť o kvety. Okrem zodpovedností sme mali čas aj na radosti. Dievčatá si vyskúšali jazdenie na korčuliach či bicykli, jesennú oberačku hrozna. Nechýbal výlet do Bardejova či prechádzky po Prešove.

Salezianky 10 2022 05

Jednoducho, kráčame v Kolégiu spoločne a učíme sa bežnému životu so všetkými radosťami a aj námahou, ktorá k tomu patrí. Uvidíme, čo má Pán Boh pre nás v nasledujúcich mesiacoch pripravené. Už teraz sa tešíme!“

Salezianky 10 2022 07

Kolégium Márie Romero poskytuje výchovné sprevádzanie najmä formou mentoringového vzťahu, záujmovú a voľnočasovú činnosť v spolupráci s inými organizáciami. Ide v ňom o rozvoj pohybových, tvorivých a rodičovských zručností. Zameriava sa aj na rozvoj schopnosti sebareflexie, prijímania a dávania spätnej väzby, duchovné aktivity a priestor pre modlitbu.

Zdroj: saleziánky

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Nové členky ADMY v Banskej Bystrici

Dňa 24. mája 2023 prijali pozvanie do ADMY a zložili prísľuby do rúk dona Pavla Gracha, delegáta pre Saleziánsku rodinu, dve nové členky ADMA Banská Bystrica – Judita Nosková a Vlasta Kubišová.

Valné zhromaždenie Laury, združenia mladých

Laura, združenie mladých podporuje integrálny rozvoj detí a mladých. Úzko spolupracuje  s Inštitútom Dcér Márie Pomocnice (FMA – sestrami saleziánkami) a s ostatnými zložkami saleziánskej rodiny.

Celoslovenské stretnutie saleziánok

V dňoch 14. – 16. 4. 2023 sa v Badíne stretli sestry saleziánky z celého Slovenska. Radosť z videnia sa po dlhšej dobe, vzdelávanie, diskusie v skupinách a spoločná oslava všetkých výročí.

20. narodeniny VIDES-u na Slovensku

V tomto roku nás sprevádza Heslo hlavného predstaveného saleziánov dona Artimeho „Byť kvasom v dnešnej v ľudskej rodine“. Z jednoduchého činu na začiatku ako zo skromného kvásku môže v budúcnosti vzniknúť niečo, čo dáva život druhým.

Muzikál Bola raz jedna klietka

Ponúkame video záznam z muzikálu, ktorý nacvičila mládež a dospelí zo saleziánskeho strediska Trnava-Kopánka. Dokopy odohrali 11 predstavení tohto pekného diela.