ADMA – prvé prísľuby v Bratislave

od | máj 29, 2024 | Časopis 4/2024, Saleziánska rodina

 

Autor: Anton Horváth / Foto: Vladimír Škuta

K saleziánom na Mamateyovej v Bratislave chodím s celou rodinou už viac ako 20 rokov. Postupne sme sa všetci štyria zoznámili so saleziánskou spiritualitou a zistili sme, že je nám blízka.

Neskôr som začal byť aktívny pri organizovaní akcií pre mužov a viac ako 15 rokov vediem mládežnícke stretká a stretká mladých rodín. Cítil som sa členom širšej saleziánskej rodiny a necítil som potrebu tento vzťah prehlbovať. Potom mi však niekoľko udalostí naznačilo, že mám začať uvažovať aj nad oficiálnym vstupom do saleziánskej rodiny.

Pred piatimi rokmi sme sa s manželkou prihlásili na autobusové putovanie po miestach pôsobenia známych svätcov. Posledné dve miesta boli Bazilika Navštívenia v Annecy, kde je pochovaný svätý František Saleský, a Bazilika Panny Márie Pomocnice v Turíne. Pri hrobe dona Bosca som si všimol plagát 150 ADMA. Až o niekoľko týždňov neskôr som pochopil, čo táto skratka znamená. Moja manželka Oľga mi ukázala v časopise Don Bosco dnes článok, kde bola opísaná história a poslanie Združenia Márie Pomocnice kresťanov, ktoré sa mi veľmi páčilo. A páčilo sa to aj Oľge,  preto od sestry Henriety FMA zistila kontakt na Janku Schwarzovú z Banskej Bystrice, ktorá by nám vraj vedela o ADMA povedať viac.

Prišiel však covid a niekoľko rokov táto myšlienka ostala spať. Až v lete roku 2022, keď som išiel služobne do Banskej Bystrice, som si spomenul na kontakt a s Jankou som si dohodol osobné stretnutie. Janka mi rozprávala o ADMA a ukázala mi aj kroniku miestneho združenia ADMA, kde som na fotografii spoznal sr. Moniku Meryovú FMA, ktorá bola niekoľko rokov duchovným animátorom ADMA v Bystrici a ktorá práve v roku 2022 pôsobila v stredisku na Mamateyovej. To bol pre mňa posledný signál o tom, že sme naozaj aj s Oľgou volaní bližšie sa začleniť do saleziánskej rodiny.

Prve prisluby 05 2024 02

Naša skupinka sa sformovala veľmi rýchlo. Pri prvých rozhovoroch s Monikou, ktoré boli v strediskovej čajovni, nazývanej Garsónka, sme popíjali čaj, kávu a čokoládu aj s niekoľkými ďalšími členmi mamateykárskeho spoločenstva. Viacerí už dávno mali v úcte Pannu Máriu Pomocnicu a Najsvätejšiu Sviatosť, ktorej šírenie je cieľom Združenia Márie Pomocnice (ADMA), a tak ich myšlienka oslovila a pripojili sa. Niekoľko členiek oslovila sestra Monika priamo.

V priebehu mesiaca vzniklo spoločenstvo, ktorého členovia sme na jeseň 2022 podpísali žiadosť o prijatie za kandidátov na členstvo v ADMA. Je medzi nami organistka, kostolníčka, snažíme sa pomáhať pri organizovaní formácie mladých, pri akciách pre rodiny, ženy aj mužov a aj pri zapisovaní do matriky. Dve z nás sú mamami sestier FMA. Bez jedinej zmeny sme pod Monikiným vedením prešli formáciou ADMA. Keď počas ďalšieho leta Monika odišla do Trnavy, duchovného animátorstva sa ujal nový direktor strediska don Peter Lukáčik SDB a pokračovali sme v stretávaní sa a vo formácii.

Prve prisluby 05 2024 05

Udalosti posledného roka a pol nám potvrdili volanie byť platnými členmi saleziánskej rodiny v ADMA, a preto sme všetci postupne požiadali o prijatie do Združenia Márie Pomocnice: Anton H., Oľga H., Anna M., Miriam S., Janka Š., Anna Š, Mária V. a Jana V. Dňa 24. mája 2024, na sviatok Panny Márie Pomocnice Kresťanov, sme sa zložením prísľubov pred otcom provinciálom Petrom Timkom SDB stali členmi ADMA a naplno sme sa tak začlenili do saleziánskej rodiny.

Prve prisluby 05 2024 03

Prve prisluby 05 2024 04

Prve prisluby 05 2024 06

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

S Máriou Mazzarellovou na čaji v materskej škole

Už niekoľko rokov okolo sviatku sv. Márie Mazzarellovej (13. máj) je zvykom v Cirkevnej materskej škole v Bratislave-Petržalke, ktorú spravujú sestry saleziánky, organizovať akciu určenú špeciálne pre mamičky s názvom „Čaj o piatej.“

Prší, neprší…? Oslavovať sa musí…!

Oslava sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov 2024. U saleziánov v Bratislave na Miletičovej prišiel dážď… a tak aspoň najdôležitejšie veci sa museli presunúť pod strechu…

Chodili k Saleziánom ešte pred príchodom komunizmu

Združenie Exallievov a priateľov dona Bosca na Slovensku má medzi svojimi členmi aj seniorov. Sú to starší exallievi-odchovanci, ktorí chodili do saleziánskych stredísk ešte pred príchodom komunizmu v Československu.