35. výročie Sviečkovej manifestácie

od | mar 22, 2023 | Slovensko

 

Bratislavská Sviečková manifestácia z 25. marca 1988 vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.

 

 

Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z vtedajších tajných katolíckych spoločenstiev. Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv. V deň konania tohto podujatia bol v roku 1988 Veľký piatok.

Na polhodinovú manifestáciu na Hviezdoslavovo námestie v Bratislave prišlo asi 2000 ľudí, ďalšie tisíce boli v priľahlých uličkách, lebo policajti ich už na námestie nepustili. Počas zhromaždenia neodzneli žiadne prejavy, manifestujúci vyjadrili svoj odpor horiacimi sviečkami a modlitbami načo polícia reagovala násilným rozohnaním zhromaždenia.

Sviečková manifestácia bola predzvesťou nežnej revolúcie zo 17. novembra 1989, ktorá viedla k pádu štyridsaťročnej totality a nástupu demokracie.

Sm 03 2023 02

Spomienkové podujatia na túto významnú udalosť našich dejín sa budú konať na viacerých miestach v Bratislave v dňoch 23. – 25. marca 2023. Zároveň budú prebiehať aj rôzne sprievodné podujatia.

Sm 03 2023 03

 

Zdroj: svieckovamanifestacia.sk

 

 

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Volíme si prezidenta našej republiky

Prezident republiky je osobou, ktorá môže významným spôsobom ovplyvniť život v našej krajine. Teraz je práve čas, kedy si nášho nového prezidenta volíme.

Biely plášť Artemide Zatti

Pre milovníkov bežeckého lyžovania u saleziánov v Žiline. 3. februára 2024 o 7:30 hod. Príďte sa nadýchať čerstvého vzduchu a rozhýbať sa.