Saleziánsky misijný kalendár 2022

od | okt 13, 2021 | Misie

Foto: Savio

Jedlo je dôležitou súčasťou nášho života. Vďaka nemu žijeme a zároveň sa pri ňom odohrávajú dôležité udalosti. Oslava či rozlúčka sú sprevádzané stolovaním. Jedlo chutí a dáva chuť nášmu životu. Ochorenie 21. storočia Covid-19 môže byť sprevádzané stratou chuti, a takto symbolicky vyjadruje stratu chuti zo života mnohých ľudí v súčasnom svete. Jedlo tiež vyjadruje kultúru a históriu kraja či národa, zároveň je jednou z prvých vecí, na ktoré si človek musí zvyknúť pri pobyte v inej časti sveta. Úsmevne sa hovorí, že dobrý žalúdok je pre záujemcu o misiu prvým znakom toho, či je pre ňu súci. Naše stravovacie návyky majú zároveň veľký vplyv na našu planétu. Zmeniť ich však nie je ľahké.

U nás jeme obyčajne trikrát denne a tí, ktorí sa chcú stravovať zdravšie, jedia päťkrát v menšom množstve. Stále sú však ľudia i celé oblasti, kde jedia raz za deň, alebo raz za dva dni. A žiaľ sú aj takí, ktorí hladujú. O to tragickejšie je, že milióny ľudí trpia obezitou a celosvetovo sa plytvá potravinami. Hovorí sa, že až jedna tretina vypestovaných potravín sa nepoužije, čo je veľmi nerozumné nakladanie so zdrojmi. Dobrý hospodár sa takto nespráva.

Misijny kalendar 02

Na stránkach tohto misijného kalendára na rok 2022 vás budú sprevádzať jedlá a recepty z našich misií. Prosíme o modlitby za ľudí v týchto krajinách, aby mali každý deň svoj chlieb či ryžu. Aby sme si vedeli vážiť dostatok, v ktorom žijeme a boli zaň vďační. Aby sme neplytvali potravinami, nekupovali nazbyt a aby sme sa vedeli aj uskromniť. A ak nám to zdravotný stav dovolí, mohli by sme si napríklad naplánovať do nášho týždenného jedálnička aj deň pôstu. Ten by nám mohol pomôcť mať otvorené srdce pre núdznych a zároveň by mohol prispieť nášmu zdraviu, rodinnému rozpočtu aj planéte.

Prajeme požehnaný rok 2022.

Štefan Kormančík SDB
Misijný delegát a predseda SAVIO o. z.

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Tehlička 2023 – Angola, Huambo

Saleziáni v Angole otvárajú novú prítomnosť v meste Huambo. Je to miliónové mesto, 600 km od Atlantického oceánu vo vnútrozemí Angoly.

Jakutsk

Na slávnosť dona Bosca sa na liturgickom slávení v našom kostole zúčastnila pekná skupina ľudí a v priestoroch domu mládeže sa popoludní vystriedala asi stovka návštevníkov.

Košice-Luník IX

Rok 2023 je v niečom špecifický. Konkrétne v tom, že po 2 rokoch lockdownov, teda s odstupom 3 rokov zažívame to, čo bolo predtým samozrejmosťou.

Keď nájdeš otvorenú náruč…

Bolo to v roku 2011. Naša prvá saleziánska skúsenosť sa začínala presne touto vetou: „Jakub, Baška, ja som Andy a ja Elen, vitajte doma!“

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín