Saleziánsky misijný kalendár 2022

od | okt 13, 2021 | Misie

Foto: Savio

Jedlo je dôležitou súčasťou nášho života. Vďaka nemu žijeme a zároveň sa pri ňom odohrávajú dôležité udalosti. Oslava či rozlúčka sú sprevádzané stolovaním. Jedlo chutí a dáva chuť nášmu životu. Ochorenie 21. storočia Covid-19 môže byť sprevádzané stratou chuti, a takto symbolicky vyjadruje stratu chuti zo života mnohých ľudí v súčasnom svete. Jedlo tiež vyjadruje kultúru a históriu kraja či národa, zároveň je jednou z prvých vecí, na ktoré si človek musí zvyknúť pri pobyte v inej časti sveta. Úsmevne sa hovorí, že dobrý žalúdok je pre záujemcu o misiu prvým znakom toho, či je pre ňu súci. Naše stravovacie návyky majú zároveň veľký vplyv na našu planétu. Zmeniť ich však nie je ľahké.

U nás jeme obyčajne trikrát denne a tí, ktorí sa chcú stravovať zdravšie, jedia päťkrát v menšom množstve. Stále sú však ľudia i celé oblasti, kde jedia raz za deň, alebo raz za dva dni. A žiaľ sú aj takí, ktorí hladujú. O to tragickejšie je, že milióny ľudí trpia obezitou a celosvetovo sa plytvá potravinami. Hovorí sa, že až jedna tretina vypestovaných potravín sa nepoužije, čo je veľmi nerozumné nakladanie so zdrojmi. Dobrý hospodár sa takto nespráva.

Misijny kalendar 02

Na stránkach tohto misijného kalendára na rok 2022 vás budú sprevádzať jedlá a recepty z našich misií. Prosíme o modlitby za ľudí v týchto krajinách, aby mali každý deň svoj chlieb či ryžu. Aby sme si vedeli vážiť dostatok, v ktorom žijeme a boli zaň vďační. Aby sme neplytvali potravinami, nekupovali nazbyt a aby sme sa vedeli aj uskromniť. A ak nám to zdravotný stav dovolí, mohli by sme si napríklad naplánovať do nášho týždenného jedálnička aj deň pôstu. Ten by nám mohol pomôcť mať otvorené srdce pre núdznych a zároveň by mohol prispieť nášmu zdraviu, rodinnému rozpočtu aj planéte.

Prajeme požehnaný rok 2022.

Štefan Kormančík SDB
Misijný delegát a predseda SAVIO o. z.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Adventná zbierka Štyri dary

SAVIO o. z. prináša už druhý ročník adventnej zbierky ŠTYRI DARY, ktorá začína 1. adventnou nedeľou 3. decembra 2023.

Jakutsk

Tunajšia filharmónia začala Medzinárodný arktický hudobný festival „Polárna žiara“. Päť z trinástich koncertov bolo u nás v kostole.

Aldan a Jakutsk

Misijné poslanie Kristovej Cirkvi je veľkým darom a obsahuje v sebe tajomstvo pôsobenia Božej lásky pre spásu človeka.

Saleziánsky misijný kalendár

Malé Slovensko dalo Cirkvi už mnoho misionárov. V jubilejnom roku 2024 si chceme pripomenúť a Pánu Bohu ďakovať zvlášť za tých saleziánskych.